Boutiquehotel Hviezdoslav Kežmarok

Vitajte v malom hoteli s veľkým srdcom na úpätí najmenších veľhôr sveta Vysokých Tatier. Hotel je situovaný v srdci mestskej pamiatkovej rezervácie a ponúka komfort, kvalitnú gastronómiu, príjemnú atmosféru, srdečný personál a dokonalý relax.

 • Informácie

  Prvý boutique hotel pod Vysokými Tatrami nájdete priamo v srdci historického Kežmarku s výhľadom na Belianske Tatry na križovatke 3 národných parkov TANAP, PIENAP, a Slovenský raj. Hotel Hviezdoslav****, nachádzajúci sa v 4 historických budovách zo 17.storočia,je zrekonštruovaný v historizujúcom štýle a nachádza sa uprostred vzácnych historických pamiatok ako Kežmarský hrad či gotická Bazilika minor, ktoré mu dodávajú čarovný kolorit. Každá z týchto 4 budov má svoju zaujímavú históriu i pútavý príbeh a v hoteli sa veľmi citlivo snúbi história so súčasnosťou. Hotel nosí meno najväčšieho slovenského spisovateľa P. O. Hviezdoslava, ktorý počas štúdia na slávnom kežmarskom lýceu v jednom z domov žil a tvoril. Zariadený je v príjemných teplých farbách s láskou k histórii, literatúre a umeniu viažucemu sa práve k starobylému mestu Kežmarok.
  Hosťom ponúka rodinnú a srdečnú atmosféru, vysoký štandard ubytovania v 24 elegantných a komfortných izbách. Hotel disponuje aj príjemným a štýlovým zázemím pre obchodné rokovania, školenia, semináre, konferencie či firemné podujatia, ale aj rodinné oslavy menšieho či väčšieho charakteru i na spoločenské akcie ako recepcie, kokteily či bankety. Hoteloví hostia majú k dispozícii obľúbené wellness centrum Harmónia so saunovým svetom a jacuzzi, masážami či relaxačnými zábalmi. V letných mesiacoch oázou oddychu je hotelová terasa v átriu hotela, plná zelene, kvetín a byliniek s výhľadom na majestátnu baziliku a Belianske Tatry. Hostia si môžu vybrať ak si chcú príjemne posedieť Lobby bar Múza s pestrou ponukou kokteilov, domácich limonád, či ručne robených belgických praliniek, ale aj chutných kanapiek alebo Literárnu kaviareň s bohatou ponukou kvalitných vín, kávy, belgickej čokolády či našich domácich dezertov a múčnikov. Súčasťou hotela je reštaurácia Poézia, ktorá ponúka svoje pohostinstvo návštevníkom, ktorí hľadajú kvalitu kulinárského umenia, ale aj kvalitný servis a príjemnú atmosféru v štýlovej reštaurácii. Hotel ponúka svojim hosťom aj uzavreté parkovisko v átriu hotela pod kamerovým systémom a možnosť ubytovať sa v ktorúkoľvek dennú či nočnú hodinu a WiFi v celom hoteli.

 • Príbeh

  Kežmarok bol v minulosti známym študentským mestečkom, vďaka známemu lýceu, na ktoré 11.09. 1865 prichádza  do 4. ročníka študovať aj mladý Hviezdoslav. O tomto meste sa spievalo: “Maľoval ho maliar, to kežmarské mesto, veď je tam študentov na polgrajciar dvesto.“ Hviezdoslav sa prišiel sem zdokonaliť v nemeckom jazyku. V malebnom kežmarskom prostredí , v úzadí s majestatnými tatranskými končiarmi, jeho vnímavá duša vpíjala do seba krásu veršov maďarských básnikov Petôfiho, Aranya, Goetheho, Schillera, no najmä Shakespeara. Krása prírody, citlivé srdce básnika a dojmy z čítaných diel ho nútili, aby vyslovil, čo prežíval. A tak si zapisoval do hrubého zošita verše, ktoré dýchali úvahami o sebe, o vzťahu k svetu, k národu i nežným ľúbostným rozlúčením. Počas svojho 5 ročného štúdia v Kežmarku poberal viacero štipendií a dôvody na priznanie štipendia boli rovnaké: chudobný pôvod, vynikajúci prospech a veľké básnické nadanie. Počas štúdia býval Hviezdoslav na priváte  v dome , v ktorom je dnes náš hotel. Štipendium mu však nestačilo na pokrytie nákladov na štúdium, stravu a ubytovanie a preto si musel  privyrábať tým, že dával kondície slabším spolužiakom z bohatých kežmarských rodín. Tak sa dostal aj do rodiny obchodníka so železiarskym a kolárskym tovarom Júliusa Demiány. Tu videl prepych a dostatok všetkého a čoraz viac si uvedomoval svoju chudobu, čo ho veľmi ponižovalo. Ako študent 5. ročníka sa stal členom maďarského samovzdelávacieho krúžku a dokonca s počtom najviac ocenených prác sa stal jeho tajomníkom. V školskom roku 1866/67  sa však odrazu  čosi v mladom Országhovi zlomilo.  Čo sa presne stalo,  to sa už nikdy nedozvieme. Snažil sa zblížiť s bohatými spolužiakmi, ale tí ho medzi seba neprijali. Zaľúbil sa do meštianskeho dievčaťa, sestry spolužiaka, ktorého doučoval v rodine Demiány a to mu dalo najavo, že jej nie je seberovný.  Alebo na to prišiel sám ?  V Kežmarku sa s mladým študentom stala veľká premena lebo  tu zistil, že okrem maďarských básnikov sú veľkí básnici aj v iných literatúrach , že aj slovenské diela skrývajú vzácne myšlienky  a aj Slováci majú svoju minulosť a literatúru. A vtedy začal písať svoje prvé slovenské verše. Všetky ročníky zdolával Országh vynikajúco. Mal výborný vzťah nielen k humanitným, ale aj k exaktným vedám o čom svedčí aj fakt, že písomnú maturitnú skúšku z matematiky odovzdal o ¾ hodiny skôr ako ostatní študenti. Ústne maturitné skúšky pozostávali z 9 predmetov a ako jediný z 27 študentov dosiahol vo všetkých predmetoch jednotky. Nebol to však žiaden knihomoľ, rád si zašiel so spolužiakmi, aj napriek prísnemu školskému zákazu, na pivo do krčmy, za čo sa niekoľkokrát dostal aj do školského väzenia.   Počas štúdia v Kežmarku vydáva ako 19 ročný študent svoju 1. básnickú zbierku pod názvom Básnické prviesenky Jozefa Zbranského, ktorú venoval A. Sládkovičovi a prihlásil sa za jeho nasledovníka. Po maturite v roku 1870 odchádza Országh z Kežmarku do Prešova študovať právo.a

 • Vybavenie hotela
  • Reštaurácia
  • Bezbariérový prístup
  • Detský kútik
  • Wellness
  • Nefajčiarske izby
  • Nonstop recepcia
  • Parkovisko
 • Vybavenie izieb
  • Minibar
  • Internet
 • Mapa
 • História

  História domu, v ktorom sa nachádza v súčasnosti náš hotel siaha do 17. storočia, kedy v ňom od roku 1697 bývala rodina kožušníka Gaspara Heckela , ktorý tu mal dielňu a byt. Dom bol renesančný postavený na gotických základoch. Tento majiteľ predal neskôr dom  rodine medovnikára Carla Haydeho, ktorý  sa prisťahoval z Levoče a celá rodina sa venovala  medovnikárskemu  remeslu a umeniu a ten odkúpil aj vedľajší dvojdom na čísle 47 a 45. V 19.stor. dom obývala rodina  Márie  Kupferschmidt a Ferdinanda von Cserépy,  ktorý bol váženým mešťanostom mesta Kežmarok. V roku 1911 dom kúpil  Andreas  Szkladányi, obchodník s galantérnym tovarom, ktorý tu mal obchod i výrobu gombíkov , v tom čase bol dom prestavaný do klasicistického štýlu so zachovanými renesančnými detailmi. Táto rodina tu žila  cca do roku 1970. Potom sa v dome striedali obyvatelia dosť často až napokon ho kúpila za veľmi výhodných podmienok rodina Klempárová, ktorá tu bývala do roku 2008, kedy ho predala. V roku 2009 na jeseň sa začala  rozsiahla rekonštrukcia a dostavba  hotela, ktorá bola ukončená 30.marca 2011 a tento objekt začal písať novú históriu dňom 06. apríla 2011, kedy bol slávnostne  otvorený za účastí mnohých významných osobností z oblasti cestovného ruchu, hotelierstva, verejnej správy a médií. Počas našej krátkej existencie na trhu nás navštívili viaceré významné osobnosti z oblasti umenia, kultúry a duchovného života režisér Juraj Herz, súrodenci Babjakovci, huslista Peter Michalica,  ľudový rozprávač Ander z Košíc, štáb Modrého z neba s V. Rozborilom, z duchovnej oblasti p. A. Srholec.

 • Darčekové poukážky

  Aj v našom hoteli je možné uplatniť exkluzívne darčekové poukážky na dokonalý a nezabudnuteľný pobyt. Dožičte niekomu blízkemu originálne prekvapenie - darček, na ktorý nikdy nezabudne ale tiež možnosť vyskúšať si na vlastnej koži ako sa žilo v časoch dávno minulých. S nami je to možné.

  Darčeková poukážka je skvelý nápad pre každú príležitosť, či už ide špeciálne o narodeniny, výročie svadby, svadobný dar, zásnuby, odmenu k promóciám, sv. Valentín či Vianoce, alebo jednoducho len tak, pretože máte niekoho radi.

   

  Zakúpiť darčekové poukážky je možné jednoducho, rýchlo a v pohodlí vášho domova v našom e-shope 

   

  Obohaťte a spestrite niekomu život a darujte zážitok ustlaný v luxuse minulosti.

  Ďalej