Kaštieľ Mojmírovce Mojmírovce

Kaštieľ Mojmírovce**** - Nadácia Mojmír Kaštieľ Mojmírovce**** sa nachádza v obci Mojmírovce a je situovaný v barokovo-klasicistickom kaštieli z 18. storočia.

 • Informácie
  • Kaštieľ Mojmírovce**** predstavuje kultúrnu pamiatku postavenú v roku 1721. V súčasnosti je štvorhviezdičkovým kongresovým hotelom, obklopeným nádherným starým parkom a snúbi sa v ňom história s modernou skutočnosťou. V kaštieli sa nachádzajú stovky maliarskych diel, ktoré pripomínajú históriu, salón rodáka z Mojmíroviec grófa Antona Grasalkoviča a salón pôvodných majiteľov Huňadyovcov. V interiéroch kaštieľa sa nachádza chodba tolerancie, kde sú vyobrazené všetky svetové náboženstvá s významnými historickými postavami, jedinečný ikonový salónik so 130 - ikonami, chodba so slovenskými ľudovými rozprávkami, 25 m krytý bazén v štýle zimnej záhrady, novovybudované wellness, chodba s kópiami najslávnejších výtvarných diel, vinotéka a vínna pivnica ocenená svetovou cenou za tehlovú stavbu. Ďalej je tu situovaná 25 m krytá strelnica a kongresová sála pre 150 osôb v slávnom mojmírovskom žrebčíne.
 • Pobyty
  Pobyt De Luxe 
  Cena: 245€ / 2 osoby / 2 noci
  Miesto, ktoré na každom kroku dýcha históriou vás očarí svojimi príbehmi a ponúkne chvíle oddychu v krásnom parku i v relax centre.

  Balík zahŕňa:
  • 2x ubytovanie v dvojlôžkovej De Luxe izbe
  • 2x raňajky formou bufetových stolov
  • 2x trojchodové večere
  • 2x trojhodinový vstup do hotelového wellness
  • neobmedzený vstup do 25 m plaveckého bazéna
  • neobmedzený vstup do posilňovne
  • župany na izbe
  • fľaša vína na izbe
  • 20% zľava na bowling
  • bezplatné pripojenie na internet
  • bezplatné parkovanie v areáli kaštieľa
                                                            
  Noc v sídle grófa Huňadyho
  Cena: 167€ / 2 osoby / 1 noc
  Vychutnajte si príjemný relax v romantickej atmosfére kaštieľa Mojmírovce, doprajte si oddych v relax centre a načerpajte novú energiu v unikátnom prostredí, ktoré inšpiruje.


  Balík zahŕňa:
  • ubytovanie v apartmáne
  • raňajky formou bufetových stolov
  • trojchodovú večeru
  • 1x trojhodinový vstup do hotelového wellness
  • neobmedzený vstup do 25 m plaveckého bazéna
  • neobmedzený vstup do posilňovne
  • župany na izbe
  • fľaša vína na izbe
  • bezplatné pripojenie na internet
  • bezplatné parkovanie v areáli kaštieľa

   
  Rezervuj
 • Príbeh

  K veľkému priestrannému kaštieľu grófov Huňadyovcov patrila oranžéria, čiže malá botanická záhrada. Vhodné umiestnenie smerom na juhozápad zabezpečovalo teplo a svetlo pre teplomilné rastliny. Rástli tu subtropické stromy, na nich dozrievali figy, pomaranče, citróny a mandarínky. Pani grófka mala rada kvety, ktoré boli pri rôznych príležitostiach krásne aranžované. Pani grófka bola vdova od roku 1927. Snažila sa pomáhať kde len mohla. Cez vojnu musela prízemie kaštieľa uvoľniť pre nemecké deti. Nik si však nepamätá z akých pohnútok to bolo. Možno z donútenia. Láger pre nemeckých chlapcov dali do prevádzky v roku 1943. Striedali sa tu skupiny 10 až 14 ročných chlapcov. Pani Terézia Košťálová, ktorá vyrozprávala aj túto povesť tu pracovala v tom čase aj so svojou sestrou Julkou. Ďalej tu pracoval nemecký personál a ostatní zamestnanci boli z Urmína (Mojmírovce) a jeho okolia. Pani Terézia so sestrou tu pracovali ako pomocnice v kuchyni. Nočný pokoj pre deti začínal o 21.00 hodine. Budíček mali o 6:00 hodine. Po večeri pani Terézia so sestrou poupratovali po večeri, poumývali riad. Unavené si ľahli do postele. Uprostred noci sa ozval hlasný, zúfalý, žalostný krik a nárek. Medzi ním volanie o pomoc. Zdalo sa, že múry kaštieľa to odrážajú a zosilňujú. Náreky sa niesli chodbami a izbami. Nemeckí chlapci rozospatí, vyplašení od strachu, biely ako stena, bosí, v spodnom prádle vybehli do hlavného vestibulu. Kričali, plakali, niektorí hystericky vrieskali. Zhŕkol sa náhle celý personál a kričali. Biela pani. Bojíme sa. Tam bola biela pani a ukazovala smer. Niekoho hľadala. Vznášala sa. Pomôžte nám. V župane náhle prišla biela pani grófka. Prišla bez slova. Prešla okolo detských spální a bez slova odišla. K udalosti sa nevyjadrovala. Medzi služobníctvom sa povrávalo, že nešťastná biela pani hľadá svoje dieťa. Vraj chudobné slobodné dievča sa stalo matkou malého šľachtica. Otec mal záujem iba o syna a o matku nie. Zomrela mladá a nešťastná za neobyčajne tragických okolností. Všetci účastníci tragédie sú už dávno mŕtvi. Hľadá duch mladej mamičky svoje dieťa?Nájde dieťa a s ním aj pokoj v duši?O niekoľko dní turnus chlapcov odišiel, vrátili sa do Nemecka. Pani Terézia so sestrou celé dni prali, žehlili, upratovali. Všetko muselo byť dokonale pripravené pre ďalšie deti. Nasledujúcu noc sa strašidelná príhoda opakovala znova. Nakoniec si pani Terézia spomenula sa slová dekana Bíleka. Hovoril, že ak straší, netreba sa báť, to je len nešťastná duša ktorá prosí o pomoc, o odpustenie alebo zabudla niekomu niečo povedať. Pri horiacich sviečkach s ružencami v rukách pokľaknúc na kolená sa tichučko zbožne modlili za pokoj blúdiacej duše. V duchu ju prosili aby nestrašila. Kaštieľ bol od tej doby pokojný, bez plaču a náreku. Plačúca žena našla svoj pokoj.

 • Svadby

  Túžite spečatiť svoj manželský zväzok v romantickom prostredí, kde sa snúbi kúzlo histórie s originálnym a príjemným prostredím? Ste na správnom mieste.
  Hotel Kaštieľ Mojmírovce má niekoľkoročné skúsenosti so zabezpečím svadby na mieru. Úspešne realizujeme slovenské, ale aj medzinárodné svadby. Vďaka kvalitám našich priestorov a služieb, Vám Vašu romantickú svadbu, tento výnimočný deň Vášho života, pripravíme podľa Vašich predstáv. Svadobný obrad zabezpečíme v priestoroch kaštieľa, ale i pod holým nebom v areáli chráneného parku, napríklad pri fontáne.

  Podľa počtu hostí ponúkame:

  kongresová sála v budove Žrebčína pre 110 hostí
  veľká sála v hlavnej budove kaštieľa pre 80 hostí s možnosťou prechodu afrického salóna pre 15 hostí
  vínna pivnica pre 50 hostí
  ružový salón pre 20 hostí
  hudobý salón pre 25 hostí
  modrý salón pre 15 hostí
  zrkadlový salón pre 30 hostí
  Pre ubytovanie svadobných hostí ponúkame:

  celková ubytovacia kapacita je 84 lôžok
  jedno a dvojlôžkové izby v hlavnej budove kaštieľa
  žltý a prezidentský apartmán v hlavnej budove kaštieľa
  podkrovné izby v budove Žrebčína, štýlovo zariadené
  poschodový svadobný apartmán vo veži Žrebčína so "spálňou v korunách stromov", pre novomanželov zdarma
  Pri väčšom počte ubytovaných svadobných hostí ponúkame možnosť ubytovania so zľavou.

  Ďalej zabezpečíme:

  vypracovanie scenára svadobného dňa od A po Z (svadobné menu, hudobná produkcia, fotograf, video, doprava limuzínou, doprava na koči, svadobná torta, zákusky, návleky na stoličky, okrúhle stoly, dekorácia a kvetinová výzdoba, party stany na občerstvenie, ochutnávku vín a pod.)
  parkovanie poskytujeme v uzavretom areáli kaštieľa zdarma, ktorý je zabezpečený kamerovým systémom
  Samozrejmou súčasťou našich služieb sú ochotní pracovníci, pripravení plniť priania a želania mladomanželov a svadobných hostí. Bude nám cťou, ak k trvalej spomienke na Váš svadobný deň budeme môcť prispieť aj my.

  Nezáväzný dopyt

  Nezáväzný dopyt

  Váš dopyt bol zaregistrovaný, ďakujeme!
 • Konferencie
  Hľadáte reprezentatívne priestory pre kongres, seminár, školenie, firemné prezentácie, teambuildingové eventy, športové a kultúrne podujatia, záhradné slávnosti, svadby, rodinné oslavy, plesy? Ak chcete mať istotu, že Vaše podujatie bude profesionálne zabezpečené a zároveň že si ho môžete sami užiť s pocitom, že o všetko je postarané, v Kaštieli Mojmírovce ste na správnom mieste.
  Vďaka našim bohatým skúsenostiam s organizáciou slovenských aj medzinárodných podujatí, variabilnej ponuke výnimočných priestorov a známej fantastickej kuchyni v nás získate spoľahlivého partnera pre organizovanie Vašich podujatí.
  Kontaktujte nás a radi Vám pripravíme ponuku na mieru podľa Vašich predstáv a požiadaviek.
  Nezáväzný dopyt

  Nezáväzný dopyt

  Váš dopyt bol zaregistrovaný, ďakujeme!
 • Vybavenie hotela
  • Bazén
  • Reštaurácia
  • Wellness
  • Nefajčiarske izby
  • Nonstop recepcia
  • Parkovisko
  • Tenisové kurty
 • Vybavenie izieb
  • Minibar
  • Internet
 • Mapa
 • História

  Asi 15 km od krajského mesta Nitra leží obec Mojmírovce. V strede obce sa nachádza rozsiahly chránený park, uprostred ktorého je umiestnený barokovo-klasicistický kaštieľ z 18. storočia, ktorý sa spája s menom rodu Huňadyovcov.
  História kaštieľa súvisí s obdobím po ukončení tureckých vojen, kedy sa do pôvodných obydlí začali vracať utečenci, ktorí tvorili pôvodné predvojnové obyvateľstvo. S nimi prišlo aj mnoho novousadlíkov - prisťahovalcov. V tomto období sa po prvýkrát objavuje v dedine, vtedy zvanej URMÍN, meno rodu HUŇADYOVCOV. Zemania Ondrej a Ladislav Huňady - prišli do Urmína v roku 1675. Postupne sa stali vlastníkmi najväčších nehnuteľností a tým aj najmajetnejšou rodinou v dedine. V roku 1721 dal postaviť Imrich Huňady veľký kaštieľ v barokovom slohu. Neskôr, po požiari, bol kaštieľ prestavaný v klasicistickom slohu. Súčasťou panstva rodiny Huňadyovcov bol okrem kaštieľa aj rozsiahly park s množstvom exotických stromov, krovín a rastlín, ktorý patril v nasledujúcich desaťročiach medzi najkrajšie parky Horného Uhorska. Raritou bol skleník - botanická záhrada, ktorá sa bohužiaľ do dnešných dní nezachovala.
  Pýchov rodu Huňadyovcov bol žrebčín, v ktorom chovali ušľachtilé plemená arabských, talianskych a španielskych koní. V roku 1814 zorganizoval v Urmíne Jozef Huňady, podľa moderných pravidiel, prvé verejné konské dostihy v Rakúsko-Uhorsku. Na trati dlhej 2600 metrov pretekalo 13 koní. Najznámejším koňom z urmínskeho chovu bol Tajár (1811-1830), ktorý pochádzal z Egypta a bol zakladajúcim chovným koňom uhorských teplokrvných koní. Tajár vyhral aj prvý ročník konských dostihov. Jeho kostra je v súčasnosti uložená vo veterinárnom múzeu vo Viedni.

  Po druhej svetovej vojne odišli zo svojho sídla v Mojmírovciach poslední potomkovia šľachtického rodu Huňadyovcov. Kaštieľ potom slúžil na rôzne účely - po oslobodení tu boli prechodne zriadené kasárne vojakov a po ich odchode sa v kaštieli zriadili byty pre učiteľov, ordinácie pre lekárov a pohostinstvo. V roku 1953 sa budova stala na určité obdobie základnou školou a od konca 60-tych rokov už len chátrala. V roku 1974 sa kaštieľ stal majetkom spotrebných družstiev na Slovensku a po rozsiahlych a postupných rekonštrukciách je sídlom hotela Kaštieľ Mojmírovce**** a Nadácie Mojmír.

  Takmer z trosiek bývalého žrebčína bolo vybudované moderné kongresové a hotelové centrum. V zrenovovaných priestoroch kaštieľa sa dnes nachádza reštaurácia, vínná pivnica a vinotéka, niekoľko školiacich miestností, apartmány a izby, relax centrum, v podzemných priestoroch kaštieľa strelnica na krátke zbrane.

  Kaštieľu ani dnes nechýba pompéznosť. Je obkolesený nádherným anglickým parkom so zrekonštruovanou fontánou a štvormetrovými dubovými sochami svätých a patrónov od Mareka Žitňana. Obrovskú vstupnú halu kaštieľa, s elegantným divadelným schodiskom, zdobia pôvodné tereziánske lustre, reštaurované do modernej podoby a portréty najznámejších Slovákov posledného storočia v životnej veľkosti. Ústredná chodba kaštieľa sa volá Chodba tolerancie. Steny chodby zdobia symboly najväčších svetových náboženstiev a niekoľko desiatok portrétov filozofov, spisovateľov a vedcov.

  Na počesť pôvodných dvoch miestností, nazývaných „Afrika“, v ktorých svojho času gróf Huňady, ako vášnivý poľovník a strelec vystavoval trofeje z poľovačiek v Afrike, bol zriadený africký salón, zdobený s obrazmi a maskami z Afriky.

  Rozmanitým spôsobom sú štylizované aj miestnosti reštaurácie. Najväčšia miestnosť je zriadená v poľovníckom štýle tak, ako bol pred rokom 1945 zariadený celý kaštieľ. Lovecké trofeje dopĺňajú moderné obrazy s poľovnou tématikou. Ďalšími miestnosťami v reštaurácii sú tzv. obrazáreň, hudobný salón a romantickým dojmom pôsobiaci ružový salón. V ružovom salóne sú umiestnené obrazy známej slovinskej maliarky Ireny Polanec.

  V pivničných priestoroch kaštieľa sa dnes nachádza klenbová tehlová vinná pivnica. Pod rozsiahlu rekonštrukciu sa podpísal archikter Viktor Šabík. Na medzinárodnom výročnom oceňovaní najväčšieho výrobcu tehál na svete, spoločnosti Wienerberger, spomedzi 260 prihlásených diel z celého sveta bola vinná pivnica s vinotékou vybraná a jej architekt Viktor Šabík so svojím tímom si z Viedne odniesol cenu Brick award 2010 za jej realizáciu. Priestory tristoročnej vínnej pivnice sú dnes miestom, kde sa stretáva história s umením. Atmosféru vínnej pivnice s vinotékou dotvára zbierka 120 obrazov od 24 akademických maliarov s tématikou vína a vinohradníctva.

  Originálne je využitý i ďalší podzemný priestor. Je v ňom vybudovaná krytá strelnica na krátke guľové zbrane s celoročnou prevádzkou.

  Pýchou kaštieľa je aj chodba, ktorá spája hlavnú budova kaštieľa s relax centrom a bazénom, ktorú zdobia výjavy z Dobšinského ľudových rozprávok, stvárnené v krásnom farebnom prevedení, v obrovskom rozmere 18 x 2,3 m od akademickej maliarky Táni Žitňanovej. Okrem rozprávok sú tu zachytené aj najznámejšie hrady a zámky Slovenska. Časť chodby je venovaná strašidlám a strašidelným príbehom, ktoré súvisia s kaštieľom a jeho prostredím.

  Wellness centrum a bowling

  V hoteli Kaštieľ Mojmírovce si môžete dopriať príjemný relax nielen po náročnom dni. V areáli hotela ponúkame našim klientom priestor pre aktívny oddych, ale i pohladenie tela a duše. Naši klienti tu nájdu i ďalšie zaujímavé prvky, ako je reštaurácia, bar či galéria. 

  Ponúkame Vám

  • 25 m plavecký bazén s hĺbkou 1,5 m
  • posilňovňa
  • fínska sauna s ochladzovacím bazénom
  • parná soľná sauna
  • parná bylinná sauna
  • ľadová sprcha
  • sprchy s masážnymi a dažďovými hlavicami
  • Kneippov kúpeľ
  • bowling

  • Na mieste, kde stála botanická zimná záhrada rodu Huňadyovcov, je dnes plavecký bazén. Samotný interiér bazéna je jedinečný a i dnes pripomína zimnú záhradu. Na jeho strope sa nachádza jedna z najväčších súčasných malieb na Slovensku s rozmerom 15 x 10 m, "Kvety orchideí", od akademickej maliarky Jany Farmanovej–Šabíkovej.

  • Súčasťou kaštieľa je tiež sála, pripomínajúca všetkým návštevníkom, že Mojmírovce sú rodiskom grófa Grasalkoviča. Steny sály zdobia portréty samotného Antona Grasalkoviča a jeho panovníčky Márie Terézie v životnej veľkosti, od akademickej maliarky Jarmily Veľkej, vyrezávané makety najvýznamnejších stavieb, ktoré dal gróf postaviť, dobové erby, brnenia a veľkoplošný oblúkový obraz s výjavom znázorňujúcim korunováciu Márie Terézie, od akademickej maliarky Táni Žitňanovej.

 • Darčekové poukážky

  Aj v našom hoteli je možné uplatniť exkluzívne darčekové poukážky na dokonalý a nezabudnuteľný pobyt. Dožičte niekomu blízkemu originálne prekvapenie - darček, na ktorý nikdy nezabudne ale tiež možnosť vyskúšať si na vlastnej koži ako sa žilo v časoch dávno minulých. S nami je to možné.

  Darčeková poukážka je skvelý nápad pre každú príležitosť, či už ide špeciálne o narodeniny, výročie svadby, svadobný dar, zásnuby, odmenu k promóciám, sv. Valentín či Vianoce, alebo jednoducho len tak, pretože máte niekoho radi.

   

  Zakúpiť darčekové poukážky je možné jednoducho, rýchlo a v pohodlí vášho domova v našom e-shope 

   

  Obohaťte a spestrite niekomu život a darujte zážitok ustlaný v luxuse minulosti.

  Ďalej